Andrej Babiš zvyšuje produkci močoviny

Na serveru Financninoviny.cz jste mohli zahlédnout zprávu o obchodech Andreje Babiše s močovinou. Co nás velmi překvapilo je fakt, že byznys s močovinou je core byznys Andreje Babiše. Tvoří až 40% zisku uskupení Agrofert. Pro mě je to osobně úplně nová informace. Věděl jsem samozřejmě, že Andrej Babiš do této oblasti hodně dělá, ale podíl obratu ( a hlavně výdělku) jeho firmy na močovinách jsem považoval za marginální věc.

Toto jsou jen oznamovací věty, žádná kritika podnikání Andreje Babiše, jen jsem prostě překvapen. Zajímalo by mě, kolik z těchto peněz tvoří státní dotace. Třeba budu překvapen a zjistím, že nula. Přece jenom stovky firem Andreje Babiše nějak poctivě prověřit, co a jak a za kolik a zda to je dotováno z našich peněz, by byla práce na celý úvazek.

Pokud někdo močovinu nezná, dovolím si ocitovat definici z Wikipedie:

Močovina je v celosvětovém měřítku vyráběna v množství kolem 100 milionů tun ročně.

Komerčně je vyráběna z amoniaku a oxidu uhličitého. Vyrábí se v podobě granulí, vloček, kuliček, krystalů a roztoků. Více než 90 % celosvětové produkce je určeno pro výrobu hnojiv. Močovina má největší obsah dusíku ze všech běžně používaných pevných dusíkatých hnojiv (46,4 %). Díky tomu má nejnižší náklady na transport vztažené na jednotku dusíkatých živin.

Močovina je vysoce rozpustná ve vodě a je proto velmi vhodná pro použití v hnojících roztocích (v kombinaci s dusičnanem amonným).

Dvě základní reakce výroby močoviny z amoniaku a oxidu uhličitého. První reakce je exotermní:

2NH3 + CO2 › H2N-COONH4 (Amoniumkarbamát)

Druhá je endotermní:

H2N-COONH4 › (NH2)2CO + H2O

Obě reakce dohromady jsou exotermní.

Používá se kupodivu nejenom na hnojiva, ale i na:

plastické hmoty, rozmrazování silnic, přísada do cigaret, kosmetické doplňky, bělení zubů, barvení látek, hasící přístroje…

Hodně štěstí Andreji Babiši.


Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o Andreji Babišovi se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>