Byl Andrej Babiš agentem StB s krycím jménem Bureš?

Na danou otázku se odpovědi různí. Sám Andrej Babiš přiznává, že když mu bylo asi 26 let, tak si ho StB pozvala na kobereček. Nejprve na něho vytáhli, že vědí o emigrantech v jeho rodině, poté se příslušníci StB prý zajímali o dovoz syrských fosfátů.

Podle tohoto zdroje však 11. listopadu 1982 podepsal vázací akt, což je závazek ke spolupráci. Prý ho podepsal bez dalších otázek a přijal krycí jméno Bureš. Značná část údajných dokumentů byla však skartována již v roce 1989, takže nejde nic moc dohledat.

Další zdroj Novinky.cz pak na svých stránkách doslova uvádějí, že v Ústavu paměti národa je dodnes uschován Babišův svazek s krycím jménem Bureš. Jako důvětníka ho pak v seznamech vedla StB od 12. listopadu 1980. Na druhou stranu o tom, že je někdo “Důvěrníkem” nemusel dotyčný ani vědět.

Letos v dubnu 2013 se to rozhodl Andrej Babiš rozetnout a podle zdroje z Parlamentních listů jde o zažalování již zmiňovaného Ústavu paměti národa. Soud se zřejmě nějaký čas potáhne.

Náš osobní názor? Andrej Babiš se s StB skutečně setkal a možná jim někdy řekl nějaké obchodní informace o zahraničním obchodu. Pochybujeme ovšem, že byl agentem StB a např. udával lidi.

Další zdroje: Ceskapozice.cz


Příspěvek byl publikován v rubrice Kontroverzní články se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>