Je Andrej Babiš moderátor tekutého hněvu?

Na webu deníku Referendum jsou k dohledání dva zajímavé články. Pisatel v nich poměrně přesně vystihuje jak atmosféru ve společnosti, tak svůj náhled na Andreje Babiše. Ze článků lze ocitovat několik odstavců, jak Andreje Babiše vidí sám autor:

“Andrej Babiš totiž ve své kampani spojil jak negativismus a antikorupční (antisystémovou) rétoriku Věcí veřejných o nutnosti nahradit celou polistopadovou politickou elitu, kdy tzv. dinosaury z roku 2010 nahradila letos Babišova „nemehla“, tak ekonomicistní rétoriku TOP 09, v němž topkařské „stát jako rodina“ bylo v pojetí ANO nahrazeno spojením „stát jako firma“. V posledních dnech pak dovedl Babiš tuto svoji kombinaci k dokonalosti: „Já řídím naši firmu, jako firmu rodinnou. Myslím si, že stát by měl fungovat jako rodina. Úspěšní by se měli postarat o slabší, kteří neměli v životě takové štěstí. Naše ziskové firmy podporují ztrátové a jsme solidární.“ (iDnes.cz, online chat s Andrejem Babišem, 8.10. 2013)”

“I Babiš, bez důkazů, s odkazem na to, co kde bylo napsáno „v médiích“ a slovníkem nádražní restaurace, nadává na poměry tak, jak to svého času činil Radek John a posílá všechny politiky do oněch míst, protože jsou všichni zkorumpovaní.”

“Jakkoliv tato Babišova slova působí zmateně či nedůvěryhodně pro lidi vyššího vzdělání či přehledu, je tomu tak jen při pozdější analýze a hlavně přepisu. Babiš sice chrlí změť naoko nesouvisejících témat a zážitků, avšak v kombinaci s vynikajícím marketingem, režií a plným sálem, davem, který si přišel poslechnout druhého nejbohatšího občana České republiky, ale především s přikyvujícími osobnostmi veřejného života, které jsou vnímány jako autority ve svém oboru, okolo něj i v hledišti, působí jeho projev jako upřímná zpověď veleúspěšného člověka, kterému už došla trpělivost, jen se možná neumí tak úplně dobře v češtině vyjadřovat.”

“Sečteno a podtrženo: Odmítá-li Andrej Babiš a představitelé ANO srovnání s Věcmi veřejnými, mají do jisté míry pravdu. Superguru z voleb 2010 byl totiž v těch letošních nahrazen hyperguruem a šlechta dědičná šlechtou podnikatelskou, obojí v jedné osobě a straně.”

“Babiš je totiž podle svědectví mnoha lidí z jeho okolí „akviziční typ“: má potěšení skomírající firmy či firmy, jejichž majitelé se dostali do problémů, koupit a krizově řídit tak, aby viděl po nějaké době úspěch. Skutečností je, že v posledních letech (a po odchodu několika klíčových spolupracovníků a manažerů) Babišův „akviziční instinkt“ opakovaně zklamal a nebýt chemické části jeho impéria, především německé chemičky SKW Piesteritz a dotací především z EU, výsledky jeho Agrofertu by nebyly zdaleka tak ke chlubení.”

Děkujeme autorovi za opravdu rozsáhlou anylýzu, kterou prozatím shrnul ve dvou článcích, odkud jsou také citace. Jde o články  zde a zde. Oba dva jsou rozsáhlé a řekl bych že jde o nejlepší články o Andreji Babišovi vůbec. Velmi souhrnně přinášejí kvanta nových informací, i když ne nových, spíše zasazených do souvislostí.

O každé osobnosti, která je v hledáčku médií (a to Andrej Babiš bezesporu je), se dá napsat spousta informací. Nikdo na světě není bez chyby, na každého lze najít nějaká kaňka a to ostatně i na každého, kdo tento článek čte. Andrej Babiš jistě ví, že bude před volbami podroben pěknému praní, snad nejvíce ze všech kandidujících politiků. Je asi prvním opravdovým boháčem v českých dějinách, co je zároveň tak kontroverzní. Ano platí stovky milionů daní, ale na dotacích bere miliardy…Ustojí to Andrej Babiš ještě těch 14 dní do voleb, nebo přijde nějaká totální špína místo seriozního pitvajícího článku?


Příspěvek byl publikován v rubrice Kontroverzní články se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>