Zruší právě Andrej Babiš penzijní spoření?

Mohlo by se tak zdát ze článku, jehož celý obsah naleznete tady. O co se přesně jedná? Krátká citace ze článku:

“Hnutí ANO bylo před loňskými sněmovními volbami jediné, které ve svém programu navrhovalo, že by mladí zaměstnanci měli povinně vstupovat do II. pilíře penzijního systému, jinak řečeno, že by si měli už od začátku své pracovní kariéry povinně spořit u soukromých fondů a nespoléhat jen na stát.

Rok se s rokem sešel a Andrej Babiš bude dělat přesný opak toho, co před volbami zamýšlel. Vláda už dnes projedná zprávu takzvané Potůčkovy penzijní komise a ministerstvo financí dostane za úkol, aby předložilo definitivní podobu zákona o zrušení II. pilíře.

Věc má dvě úskalí: kabinet by neměl poškodit střadatele, kteří dnes ve II. pilíři spoří. 
A problém bude i to, jak zareagují penzijní společnosti, které změnu zákona mohou chápat jako zmařenou investici v řádu několika stovek milionů korun.”

Střadatelé by měli alespoň dostat zpět čásku, kterou do pilíře vložili. Co se k tomu dá říci? Opozice s koalicí by se měla na podobných zásadních věcech vždy domluvit – ne, že se něco prosadí “silou” a opozice rovnou prohlásí, že po volbách to stejně zruší. To je cesta do pekel, nicméně dnes to tak evidentně funguje ve více oblastech.

Prodělá na tom samozřejmě běžný občas – vzpomeňme na stavební spoření. Dejte si tam 18000 Kč ročně a stát Vám dá 4500 Kč státní podporu. Slušné zhodnocení. Pak došlo retrospektivně k tomu, že i u už uzavřených smluv je třeba vložit alespoň 20000 Kč ročně a stát přitom dá jen 3000 Kč státní podporu.

Jak je toto v právním státě možné, změnit zpětně uzavřené smlouvy? Nebo je to snad jinak a my tu píšeme nesmysly?


Příspěvek byl publikován v rubrice Napsali o Andreji Babišovi se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>