Jana Černochová, hlava resortu obrany a členka ODS, se postavila proti nedávným prohlášením Andreje Babiše, lídra opozice a zakladatele hnutí ANO, ohledně pořízení stíhacích letounů F-35 od společnosti Lockheed Martin. Babiš vyhrožoval, že pokud by se dostal k moci a letouny by nebyly dodány včas, od smlouvy by odstoupil. Černochová připomněla, že právě za Babišovy vlády proběhl obdobný nákup amerických vrtulníků Venom a Viper.
Podle Černochové Babiš nejprve tvrdil, že by jeho potenciální vláda od smlouvy odstoupila, avšak později zmírnil svá tvrzení, spekulujíc o možném odstoupení pouze v případě zpoždění dodávek. „Ne, neodstoupí a moc dobře to ví,“ komentovala Černochová na sociální síti X, čímž zdůraznila, že Babišova kritika je neopodstatněná.
V listopadu 2019, kdy byl Babiš u moci, jeho vláda objednala od amerického výrobce Bell celkem 12 vrtulníků za více než 17 miliard korun, včetně DPH, postupujíc podle stejných pravidel, jaké nyní platí pro nákup F-35.
Černochová poukázala na ironii situace, kdy Babiš nyní kritizuje nákup F-35, přestože jeho vlastní vláda čelila podobným výzvám, včetně zpoždění a pokuty ve výši 550 milionů korun od ÚOHS za chyby v tendru na vrtulníky. První z těchto strojů byly dodány armádě s významným zpožděním.
Babišova kritika nákupu F-35, kterou hnutí ANO opakovaně vyjadřuje, vyvrcholila jeho nedávným prohlášením, že by od smlouvy odstoupil, pokud by letouny nebyly dodány v domluveném termínu. Tento postoj vzbuzuje rozruch, vzhledem k tomu, že první stíhačky mají být vyrobeny v roce 2029 a do České republiky dorazit až do roku 2031.
Černochová, která dohodu s USA uzavřela tento týden, obhajuje nákup 24 letounů F-35, jehož celkové náklady dosáhnou 106 miliard korun, s dalšími 44 miliardami určenými na doprovodné náklady. Oproti tomu Babiš tvrdí, že Česká republika tato letadla „nepotřebuje“ a kritizuje nedostatek soutěže při výběru dodavatele.
Zatímco Černochová stojí za rozhodnutím vlády pořídit stíhačky F-35 jako důležitou investici do obranyschopnosti země, Babišovy poznámky odrážejí pokračující debatu o způsobech zajištění národní bezpečnosti a transparentnosti vládních nákupů.